Sport i fitnessVanjski sportovi

Fourcade Martin: biografija francuskog biatlonista

Četverokut Martin je jedan od najboljih francuskih biatletaca. Prvak Olimpijskih igara 2014. Marten je mlađi brat ni manje talentiranog biatleta Simon Fourcadea.

Rana karijera

U početku su roditelji dali braću na hokej, ali, budući da je bila daleko od kuće, tamo nisu uvijek mogli odvesti djecu. Stoga su se Simon i Martin preselili u skijašku sekciju . S vremenom su se braća umorila od trčanja i "bacali puške iza leđa".

Marten Fourcade (slika ispod) vrlo uspješno je došao u sport. Početak njegovog rada podudara se s završetkom karijere Raphaela Poireta - legendarnog biatleta, koji je odlučio napustiti skije i sudjelovati u treniranju. U mnogim svojim intervjuima, Martin je izjavio da je Poiret njegov idol.

Tijekom prve dvije godine, Fourcade se nije istaknuo kao ništa posebno. Uvijek je uspio ući u zonu točaka, ali nije bilo pobjeda i medalja. Nije ni čudo što kažu da biatlon se smatra "odraslom" sportom. Dostignuća norveškog Bjoerndalena na posljednjoj Olimpijadi samo to potvrđuju.

Sezona 2009-2010

Četverokut Martin postao je poznat u 2010, kada je osvojio srebro u masovnom startu na Olimpijskim igrama. Nakon toga osvojio je tri puta na Svjetskim prvenstvima. Jednom u Kontiolahti i dvaput u Oslu. To mu je omogućilo da ukupno preuzme peto mjesto. Brat mu je postao sedmi.

Sezona 2010-2011

Za Fourcade ovo je bila uspješna sezona. Počeo je s tri pogotka u prvih 5 u Ostersundu. Tada je zauzeo drugo mjesto u Ruhpoldingu u sve tri utrke. I osvojivši masovni početak u Fort Kentu, Antholz mu je dopustio da dođe na Svjetski kup kao jasan favorit.

Zahvaljujući velikoj brzini i točnosti Martina, francuska reprezentacija zauzela je 3. mjesto u mješovitoj relay utrci. Četvrtokad je dobio srebrnu medalju u sprintu i zlato u potrazi (unatoč trima nedaćama). Na kraju sezone biatelj je dobio ukupno 3. mjesto u Svjetskom kupu.

Sezona 2011-2012

Prije početka sezone, Fourcade Martin postavio je jasan cilj - zauzeti prvo ili drugo mjesto u tablici za bodovanje. Taj je zadatak odmah počeo provoditi, u prvoj fazi, nakon što je osvojio utrku za potragu i individualnu utrku. Čak i prije kraja sezone postalo je jasno da će sportaš zauzeti 1. mjesto u ukupnom poretku Svjetskog kupa. Osim toga, Marten je primio mali kristalni globus u potrazi i u sprintu.

Sezona 2012-2013

Otvoren je pobjedom Francuza u švedskom Ostersundu (pojedinačna utrka). U sprintu sve nije bilo tako uspješno - samo 10. mjesto. No, tada je Fourcade uspio pobijediti u utrci. Sljedeće faze nisu bile vrlo uspješne: Francuz nije zauzeo prva mjesta. Razlog za to bio je ozljeda ramena koju je primio u Oberhofu.

Odsutnost Svendsena na predolimpijskom tjednu u Sočiju dopustila je Martenu da osvoji dvije utrke od dvije održane. U pojedinačnom natjecanju za 20 kilometara Fourcade propustili samo jednom, eliminirao je zaostatak za 60 sekundi od vođe - Binbacher. Kao rezultat toga, Martenova prednost na završetku bila je 7 sekundi. U sprint natjecanju za 10 kilometara francuski nije propustio i samouvjereno je zauzeo prvo mjesto, zaobilazeći srebrni medalist Yevgeny Ustyugov za 40 sekundi.

Posljednja faza Svjetskog kupa, održana u Khanty-Mansiysk, postala je trijumf za Francuz. Fourcade je osvojio utrku sprinta, ne dopuštajući jednoj propustiti. U pasyuteu nije mogao postići takav uspjeh. Martin je propustio svaki red, čineći 5 pogrešaka.

Unatoč brojnim neuspjehima, na kraju 2013. Fourcade je još uvijek preuzeo svoj glavni suparnik Svendsen za 421 poena, čime je prekinuo rekord prema broju postignutih bodova za sezonu. Također, biatelj je osvojio Crystal Globes u svim vrstama utrka.

2014 Olimpijske igre

8. veljače Martin Fourcade, čija je fotografija pridružena članku, sudjelovala je u utrci sprinta. Nažalost, na uzici je propustio. Kao rezultat toga, sportaš je morao biti zadovoljni 5. mjestom.

10. veljače sudjelovao je u utrci za potragu, gdje nije bio jednak. Biatlet je propustio samo jednom. Osim toga, tehnika tečaja klizača Martin Fourcade bila je besprijekorna. Nije ni čudo što je bio prvi.

Martin je 13. veljače sudjelovao u pojedinačnoj utrci u kompleksu Laure. Opet, sportaš - jedan propusti i drugi zlato. Drugo mjesto donio je njemački Erich Lesser, a treći ruski Evgeni Garanichev.

Svi ljubitelji biatlova čekali su snažnu borbu između Svendsena i Fourcadea. I održan je 18. veljače na masovnom početku. Dvoboj je bio vrlo uzbudljiv. Kako bi odredili pobjednika, suci su morali pregledati završnu fotografiju. Ovo je postala 4. pobjeda Svensena na olimpijskim igrama.

Relay utrka 4 × 7,5 km dovršena je olimpijski biatlon. Marten Fourcade iako je trčao na posljednjoj pozornici, ali nije mogao pomoći francuskom timu. Kao rezultat toga, ona nije stigla na pijedestal.