Sport i fitnessVanjski sportovi

Raisa Petrovna Smetanina - ponos skijanja

Raisa Petrovna Smetanina je sovjetski skijaš, peterostruki olimpijski prvak. Ponovljeni prvak SSSR-a i svijeta. Osvojio sam više od 20 medalja na različitim udaljenostima. Godine 1993. u Parizu nagrađena je Fair Play nagradom za vrijedan primjer sportske karijere.

djetinjstvo

Raisa Petrovna Smetanina (slika ispod) rođena je 1952. u selu Mokhcha (Komi ASSR). Roditelji budućeg prvaka bili su nasljedni stari pastiri.

Djevojka se uskoro prilagodila tom životu i sa svom srcem voljela tundu, njezin zrak, prostrane prostore, tišinu, plava jezera ... Ovdje je stekla neovisnost, smirenost, sposobnost da se oslobode od usamljenosti - vječnog suputnika skijaša u borbi za daljinu.

Obitelj Smetanin broji petero braće: Ivan, Ilya, Gennady, Fedor, Vladimir - i dvije sestre: Olya i Raj. Od ranog djetinjstva učili su se skijati, jer je u tundri bio glavno sredstvo prijevoza. Skije su naslijeđene, a došlo je vrijeme kad su pali u ruke Raise.

Sjeverna regija živjela je aktivnim sportskim životom. Dva redatelja lokalnih škola bili su veliki ljubitelji skijanja i redovito organiziranih natjecanja za djecu, a snimali su i filmove o tome. Vikendom su stalno posjetili jedni druge i razmjenjivali savjete, tražeći nove metode treninga. Uz njihov entuzijazam uspjeli su upaliti ne samo učenike škola, već i djecu iz cijelog okruga.

Prva natjecanja i studije

Raisa je po prvi put osvojila Pechoru na prvenstvu mladih republike. Djevojka je zauzela drugo mjesto. Nakon škole Smetanin Raisa Petrovna preselio se u Syktyvkar za upis na pedagoški fakultet. Ovdje je upoznala svoj prvi trener - Herman Kharitonov - i počeo ozbiljno sudjelovati u skijama. Nakon što je diplomirala tehničku školu 1970. godine, Raisa je odvedena u sportsko društvo "Harvest" kao član reprezentacije.

Rana karijera

Godine 1971. Raisa Petrovna Smetanina uključena je kao trener SSSR reprezentacije na popisu kandidata za sudjelovanje na Olimpijadi.

Najteže za sportaše bilo je 1972. kada je, kako bi naučila sve trikove skijanja, radila na trošenju i suzama. Njen trener bio je Viktor Ivanov, a djevojku je čuvao Galina Kulakova. Zahvaljujući tome, Raisa je pokazala dobre rezultate, na trećem mjestu na državnom prvenstvu (5 i 10 km).

Prvo zlato

1974. donio je prvo zlato sportašici. Raisa Petrovna Smetanina osvojila ga je u utrci tima na Svjetskom prvenstvu u Falunu. Na Olimpijskim igrama u Innsbrucku sovjetska ekipa imala je smetnje. Galina Kulakova nije mogla voditi momčad iz zdravstvenih razloga. Njeno je mjesto uzela Smetanina.

Pet kilometara udaljenosti, mladi skijaš bio je sjajan, ali je izgubio zlato Helenu Tekalo, izgubivši je samo sekundu. Raisa je s trenerom radila na pogreškama i razvila strategiju za sljedeću utrku. To je donijelo voće, a Smetanina je uspjela okrenuti sve suparnike na udaljenosti od deset kilometara. Rezultat Olimpijade je dva zlata i jedna srebrna medalja.

Nove pobjede

Na Olimpijadi 1980. godine Smetanina Raisa Petrovna ušla je u povijest skijanja kao prva natjecateljica koja je dva puta osvojila pijedestal na pojedinačnim natjecanjima. Na Svjetskom kupu 1982. sportaš je osvojio zlatnu medalju na udaljenosti od 20 kilometara, postajući jedini sovjetski skijaš koji je ušao u prvih šest.

Četrnaesto Olimpijskih igara također je okrunjeno uspjehom za Raise. Osvojila je dvije srebrne medalje (10 i 20 km). Svjetski kup 1985. donio je zlato (relay race) u svoju riznicu.

Olimpijske igre 1988. također se mogu smatrati uspješnima. U utrci od deset kilometara, Raisa je osvojila srebro, a dvadeset kilometara je dobila broncu. Tada je postolje uspjelo zauzeti i druge skijaše - Reztsovu i Tikhonovu.

Prijenos iskustva

Shvativši da će sportska karijera jednog dana završiti, Raisa Petrovna Smetanina se pobrinula za mlade sportaše iz tima. Počela je obrazovati novu generaciju ruskih skijaša. Raisa Petrovna na osobnom primjeru pokazala je djevojke s ustrajnošću i potrebom za postizanjem postavljenih ciljeva. Slavoliki skijašica stalno ih je pitao visoki tempo, kako u treningu, tako iu natjecanjima.

Posljednja pobjeda

Godine 1992. Smetanina Raisa Petrovna, čija je biografija predstavljena u ovom članku, otišla je na Zimske olimpijske igre u Albertvilleu. Četrdesetogodišnji sportaš pojavio se na stazi za skijaše pod drugim brojem. Na deset kilometara daleko je zauzela četvrto mjesto, a u releji je osvojila zlato.

Ovo je posljednja medalja u karijeri Raise Petrovne. Postao je simbolična i skupo nagradu. Sada je veliki racer mogao otići u mirovinu i prenijeti palicu mladim i obećavajućim skijašima. U to su vrijeme bili Lazutin, Vialbe i Egorova, koji su pobjegli s Raise Petrovnom na Olimpijadi. U svojim intervjuima, djevojke su uvijek rekle da je Smetanina napravila ogroman doprinos skijanju i brojnim pobjedama tima - to je samo njena zasluga.

Za sportska postignuća Raise Petrovne, vodstvo Komi republike joj je dala dobru kuću.

Copyright © 2018 hr.delachieve.com. Theme powered by WordPress.